piatok 3. augusta 2012

Deň tretí - Blúdime v Jánošíkových dierach, ale nakoniec zvládame aj Veľký Rozsutec

"Ani tam nechoďte, nie je tam žiadna hospoda ani záchody", varujú nás tí, čo idú oproti. Majú na mysli Veľký Rozsutec, jeden z našich dnešných cieľov. Ale pekne po poriadku.

Sme stále kúsok od Terchovej, kam sme včera večer dorazili a považujeme to za náš dočasný základný tábor. Je tu WiFi, ktorá sa nedá použiť, pivo za euro a 50 metrov od kempu cesta medzi Terchovou a Zázrivou, takže môžeme vidieť a počuť, že ľudia naozaj cestujú. Dnešný cieľ: Jánošíkové diery a Veľký Rozsutec. Dávne túžby, nevedno prečo do dnešného dňa nezrealizované. Hanba.

Ráno si dávame budík na 6:30, dovolenka, ach jo. Balíme sa na túru a pýtame sa lokálnych, kde sa dajú kúpiť raňajky. Šokujúce poznanie - v Lidli v Terchovej. Počujete, ako to znie? Lidl Terchová. Jánošík by to vylúpil za dve sekundy, iba aby to skrachovalo a nenarúšalo slovenskosť najviac slovenskej obce, ale vďaka bohu za ten obchod, nakúpili sme čerstvo napečené pre vás a pokračovali do Štefanovej, nášho východiskového bodu. Na parkovisku veselý chlapík, že za parkovanie 15 eur, just kidding, 2 eurá bola tá cena. Prichádzajú ďalšie a ďalšie české autá, vlastne iba české, pozorujeme a počúvame pri našich improvizovaných raňajkách, pýtajú sa, že ako dosiahu vrchol, dozvedia sa, že vrchol môžu dosiahnúť i na parkovisku, však poďte, mladá pani. Ha, ha, chi, chi.


Dobre, poďme teda, klasika, žltá a potom modrá. Ale bola zelená. Na mape žiadna zelená. Ale cedule, že ďakujeme Kii a tuším Toyote za podporu nového značenia. Jasné, že sme sa nechali zlákať, čo ale bola celkom iná cesta, ako sme plánovali, ale nakoniec to prišlo k Horným dieram, tak sme aspoň trocha z nich videli.


Na chodníkoch ohromné množstvo ľudí a psov. Toto je jedno sedlo, neverím vlastným očiam, že tam nie sme sami.


Potom už všetko išlo podľa plánu okrem toho, že som nevládal a fučal som skoro ako lokomotíva na Vychylovke, kam sa chystáme zajtra, tak porovnám. Teplo ako v peci. 30 a viac. Veľký Rozsutec je veľká výzva, vidíš to celý čas, je to vysoko a ty iba dúfaš, že kým príde búrka, budeš už pekne dole popíjať chladenú desinu a budeš kofolonizovať svet. Toto je on.Pri zostupe nádherné pohľady pri ktorých zabúdam, že som si povedal, že už nikdy nepôjdem do lesa, lebo som tučný, starý a nešportujem. Veď aha.


Cestou domov sa zastavujeme na neplánovanej méte, ale hlavu by som si odtrhol, keby sme ju minuli, celkom som na ňu zabudol pri plánovaní našej route: socha prvého sociálneho demokrata na slovenských územiach Uhorska.Matej ulovil lúčneho koníka, bude ho chovať, ani mu nohy neodtrhol, keď mu asi piatykrát zdrhol, teraz sa iba teším, že mu zdrhne v stane a budeme mať cvrlíkanie. Zatiaľ máme iba autorádio od susedov z Nitry, ale aspoň viem, čo hrá Europa 2. Neviem, či som to potreboval vedieť. Česi z Ostravy, teda asi Moravania, pravda, si doviezli v A6-tke v bedničke drevo a tvária sa na varenie. Hlavne aby to bylo levný. Nitrania si dávajú párky, nebudú predsa "každý deň žrať halušky".

Sprchujeme sa za žetónik za 30 centov na 3 minúty, vyrážame do blízkej obce na večeru, ledva sme stihli, zatvárame o 20:00. Klasicky sú turisti, pochopiteľne, vítaní. Nealko pivo teplé, ale jedlo fajn a berú aj gastráče. Tak do polovice hodnoty jedla by sa malo brať, počujeme. Ale aj trocha viac môžete. Pánboh zaplať. Ale naučil som sa nové jedlo, úžasné: opekané zamiaky (po slovensky: americké zemiaky, asi z toho Lidla) s bryndzou a so slaninkou, čiže niečo ako klon bryndzových halušiek, len sa nemusíš paprať s premenou zemiakov na halušky. Ale fakt, príjemné jedlo.

Dnes sme najazdili iba nejakých hádam 30 km, ale pešo sme prešli aspoň milión. Zajtra to otočíme. A aj vláčik hádam bude.

Dobrú noc, stay tuned a povedzte svojim kamarátom, že od nás sa o Slovensku dozvedia najviac, veď všetko je na vlastnej koži. Zdieľať viete, nie? Tá ikonka tu dole.