Prečo a ako vzniká(-al) tento blog?

Všetci to poznáme, road-movies, krásna krajina, dobrá hudba, plno zážitkov. Niekedy tragický koniec.

Všetci to poznáme, nudné all-inclusive dovolenky, zážitky pri boji o all-inclusive párok na raňajky, niekedy tragický začiatok i koniec.

S deťmi sme si povedali, že to skúsime inak. Na začiatku našich plánov bolo, že navštívime počas leta všetky slovenské hraničné trojbody. Je ich päť a nemôže to byť predsa nič zložité. Je. A hlavne časovo náročné. Tak sme si povedali, že keď už máme cestovať na kraj sveta (dobre, Slovenska iba), tak si splňme niečo, na čo budeme dlho spomínať. Sadli sme si nad mapu a začali sme plánovať. Našu cestu okolo Slovenska!


Prípravy začali počmáraním mapy Slovenska
Plán je jednoduchý: dostať sa tam, kam sa bežne nedostaneme, vychytať kuriozity nie iba lokálneho významu, ale aj niečo, na čo môže byť naša Little Big Country pyšná pred celým svetom, ale hlavne užiť si naše vlastné "road-movie".

A tak sme to začali spisovať a tešiť sa na dva týždne cestovania. A vymýšľali sme, ako náš trip ešte ozvláštniť. Napríklad tým, že sme oprášili staré 8 mm kamery a staré foťáky, ktoré fotia na 120-kový alebo 135-kový film, po veľkom zháňaní sme sa dostali aj k patričnému filmovému materiálu, veď aha, ako to vyzerá:


Starú fototechniku sme starostlivo vyberali a pripravili na jej veľký návrat

Každé dieťa dostane jeden fotoaparát a svojich 36 snímok slávy, k tomu i kameru a celých 6 minút filmového materiálu (dobre, dva filmy máme, 2 krát 6 minút) a uvidíme, ako sa podarí návrat do minulosti v budúcnosti. Táto téma dala aj názov celej našej výprave: Späť do budúcnosti. A teda aj tomuto blogu.

Nič však nenecháme na náhodu a berieme si so sebou aj normálnu zrkadlovku a digitálnu kameru, veď to čo uvidíme a zažijeme si chceme naozaj uchovať a fotografovanie 35 ročnou Smenou 8M, ktorú bude obsluhovať 7 ročný syn nie je práve garancia fotiek do NatGeo. Tak hádam nakoniec aj YouTube si príde na svoje, len nevieme, kedy to bude. Nebude to síce nič také úžasné, ako nám vie nastrihať slovenská štátna agentúra, čo vymyslela názov Little Big Coutry, keď videla takýmto claimom popísané električky v Zürichu, ale uvidíme tam aj iné veci ako Bratislavský hrad či Vysoké Tatry a upracované slovenské ženičky v krojoch.

Ale späť k našej ceste s krycím názvom Napriek Naprieč Slovenskom. Zhromaždili sme knihy, veľa kníh, a začali sme spisovať, čo tu máme a čo je vzácne. Ale aby nás to aj bavilo, samozrejme.

Detaily sme vyhľadávali v mnohých knihách, dve najdôležitejšie však na obrázku chýbajú
Nuž, nakoniec, po rôznych škrtoch a úpravách vznikla trasa. Mala rešpektovať aspoň nasledovné parametre:
  • musíme pešo navštíviť každú susediacu krajinu,
  • musíme vidieť niečo zo zoznamu UNESCO,
  • musíme absolvovať aspoň nejaké hraničné trojbody, keď už nie všetky,
  • musíme navštíviť nejaké extrémy, ako najvýchodnejšia dedina alebo miesto na Slovensku (alebo najzápadnejšie, najjužnejšie, najvyššie, najnižsie, najstudenšie, atď.),
  • a v ceste musia byť zakomponované aj zábavy, aby nám to malý brat vydržal (bobová dráha, priehrady, ZOO, vláčiky, atď.).
Nuž, musíme, nemusíme veru, ale radi by sme... Je toho veľa a bude ťažké odolávať a prefrčať okolo zaujímavých vecí, ale už dnes vieme, že "ľahko dostupné" a pre nás "bežné" miesta si necháme na iné výlety (Tatry, akvaparky, Trnava, Nitra, Orava, Liptov, jaskyne, Čierny Balog, Dobročský prales, Pohronie, Považie, múzeá, Banská Štiavnica,...).

Najdôležitejšie knihy pre náš výlet
Po prvom odladení vznikol takýto route-plan:

Bratislava - Moravský Sv. Ján - Stará Turá - Trenčín - Čadca - Terchová - Poprad - Dedinky - Stará Ľubovňa - Bardejov - Dukla - Medzilaborce - Snina - Nová Sedlica - Zemplínska Šírava - Veľké Slemence - Slovenské Nové Mesto - Košice - Krásna Hôrka - Fiľakovo - Patince - Bratislava.

Na tomto okruhu by sme mali vidieť minimálne toto:

trojbod Rakúsko/Maďarsko/Slovensko - trojbod Rakúsko/Česko/Slovensko - výstava miniatúr Slovenska v Podolí - hrad Čachtice - Veľká Javorina - hrad Beckov - Trenčín - prameň slovenskej ropy - kamenné gule Megonky - skanzen Vychylovka - Vrátna / Jánošíkove diery - kompa Strečno - Palcmanská Maša - Tomášovský výhľad - plte na Dunajci - kráter vo Vyšných Ružbachoch - historické jadro Bardejova - skanzen pri Bardejove - drevený kostol v Hervatrove - skanzen vo Svidníku - drevené kostoly Ladomírová  a Bodružal - Dukla - Warholovo múzeum v Medzilaborciach - Kremenec - trojbod Ukrajina/Poľsko/Slovensko - drevený kostol Ruská Bystrá - Zemplínska Šírava - múzeum gitár v Sobranciach - hranica Veľké/Malé Slemence - gejzír v Herľanoch - detská železnica v Čermeľskom údolí - bobová dráha Kavečany - ZOO Košice - opičia dráha na Alpinke - Zádieľská dolina - mauzoléum v Krásnej Hôrke - Silická ľadnica - jaskyňa Domica a rieka Styx - Fiľakovský hrad - Šomoška.

Uf. Nemáme ambíciu, že to takto dopadne. Ako to pôjde (či išlo - podľa toho, kedy tento blog čítate) sa dozviete v jednotlivých blogpostoch.

Zatiaľ je isté iba jedno: prvá méta, ktorú zdoláme je táto:

Trojbod A/HU/SK
Veľmi sa tešíme a vaše komentáre sú vítané. Pokiaľ máte nejaké nápady a tipy alebo nám chcete pomôcť s bývaním či cennými informáciami, píšte komentáre pod blogposty alebo mailom.

Prajeme si veľa zdaru na ceste Späť do budúcnosti - Napriek Naprieč Slovenskom!